Senaryo Hazırlığı

Filminiz üzerine ilk adımlar...

Senaryo Hazırlığı

Mesajgönderen Admin » Pzr Eki 25, 2009 9:41 am

Resim

Çekim konusu belirlendikten, sinopsis hazırlandıktan sonra çekim senaryosu yazılır. Artık çekim senaryosu filmin giriş, gelişme ve sonuç olarak nasıl süregeleceğini belirler. Olayların gelişimi, diyaloglar ve müziğin giriş çıkışlarından kamera hareketlerine kadar senaryoda belirlenir.


Eğer yönetmen konuyu roman şeklinde yazmışsa bunu senaryolaştırmak gerekir. Çekim senaryosu haline getirmek için tecrübeli bir senaristten yararlanılabilir. Gereken bilgiler filmin nasıl bir film olacağı, atmosferi, temposu, oyuncu karakterleri ve mekanların atmosferi yönetmen ve senarist arasında konuşularak belirlenir.

Senarist senaryo haline getirdiğinde yönetmen tarafından okunur, onaylanır. Senaryoyu yönetmen yazmadığı için çekim sırasında değişiklik yapabilir.


Senaristler Derneğine Göre;

Senarist, senaryoyu yazmadan önce işe başlama motivasyonu olarak bir avans alır. Yapımcı ile anlaşma sonrası senaryonun yarısında bir miktar daha alabilir. Senaryoyu teslim ettiği gün anlaştığı paranın tamamını (senaristler derneğine göre bütçenin % 5i) alır.

Sinemanın sektör olduğu ülkelerde senarist, yapılan anlaşma sonrası gişeden pay da alır. Hatta senarist, yapımcı ve yönetmenden sonra filmden en büyük payı alabilir.

Filme çekilen senaryoya telif ücreti diye bir şey olamaz! Senarist yazdıktan sonra senaryonun akıbetinden sorumlu tutulamaz. Mantık da, ortada donen para da bunu gerektirir. Çekimin gerçekleşmemesi veya yarıda kalması, dizi film ise reytinglerin düşük olması gibi nedenler senaristi ve ücretini etkilemez.


Senaristin bir romanı senaryolaştırması veya kendi yazdığı senaryoyu çekim için yönetmen veya yapımcıya hak vermesi için sözleşme yapmak şarttır.


Senaryo Mali Hak Devir Sözleşmesi Örneği

Senaryo Antlaşması Örneği
Seviyesi Ölçülebilen şeyin derinliği yoktur, ona ancak çukur denir.
Admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: Pzr May 17, 2009 10:38 am
Konum: İstanbul

Dön Yapım Öncesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron

x